Wodorowa Stacja Energetyczna
O projekcie
Geneza projektu
W ciągu ostatnich kilku lat budowy systemów do zarządzania energią, profilowania odbiorców i predykcji produkcji energii pojawiły się ogromne potrzeby magazynowania dużej ilości energii i wykorzystania jej w danym momencie określonym przez profil, a nie przez źródło energii odnawialnej. Systemy magazynowania bateryjnego ze względu na ilości zajmowanej przestrzeni, ale także awaryjność i skończoną żywotność poszczególnych elementów tych magazynów oraz konieczność poświecenia sporej energii na chłodzenie układów inwerterów nie są rozważane dla dużych mocy i pojemności magazynowania. To prowadziło nas do podjęcia decyzji do zbudowania elementów wodorowych systemów – elektrolizerów oraz zbiorników wodoru i umieszczenia tych elementów razem z innymi komponentami w systemie Wodorowej Stacji Energetycznej (WSE).
Projekt realizowany jest wspólnie z Instytutem Wysokich Ciśnień PAN oraz Instytutem Niskich Temperatur oraz Badań Strukturalnych PAN.
W ramach fazy I utworzone zostało szczegółowe studium wykonalności dla fazy II (elektrolizer 5kW) i fazy III (5MW) bardzo pozytywnie ocenione przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Obecnie trwają prace nad fazą II (budowa układu Wodorowej Stacji Energetycznej o mocy 50kW oraz 20 zbiorników wodoru). Poniższy rysunek systemu WSE dotyczy docelowej fazy III o mocy 5MW.