BeeMonitor
O projekcie
Geneza projektu
Zasadniczym problemem badawczym, stanowiącym przesłankę do realizacji przedmiotowych badań był brak inteligentnych/automatycznych rozwiązań informatycznych wspierających pszczelarzy w ich codziennej pracy, przez co zarządzanie pasiekami, zwłaszcza zawodowymi, było wysoce nieefektywne i zależne tylko i wyłącznie od czynnika ludzkiego, a więc narażone na błędy z tego wynikające. Przyczynkiem były również bardzo ograniczone możliwości sprawnej identyfikacji problemów występujących w konkretnym ulu i tym samym podjęcia natychmiastowych działań służących ich neutralizacji. Kwestia ta jest również powiązana ze zjawiskiem masowego ginięcia pszczół, objawiającym się nagłym i masowym ginięciem rodzin pszczelich w niejasnych i niezbadanych jak dotąd okolicznościach, co jest obecnie jednym z największych problemów pszczelarstwa.
Trudność w identyfikacji źródeł tego zjawiska również wynika z braku narzędzi pozwalających na skumulowane monitorowanie wszystkich uli w pasiece oraz informacji dostarczanych w czasie rzeczywistym co do stanu rodzin pszczelich. Brak mechanizmów wspierających codzienną pracę w pasiece i umożliwiających zwalczanie istotnych problemów pszczelarzy było najistotniejszą przesłanką leżącą u podstaw decyzji o realizacji niniejszego projektu.
Prace badawcze
Przedmiotowe prace badawcze dotykają wielu dziedzin nauki, od algorytmów matematycznych i zagadnień optymalizacji, przez narzędzia ekonometryczne do analizy skupień i korelacji, po skomplikowane rozwiązania informatyczne jak algorytmy przetwarzające olbrzymie ilości danych. Projekt badawczy wykorzystuje najnowsze technologie tj. specjalistyczne algorytmy sztucznej inteligencji mające za zadanie uczenie się szybszej i sprawniejszej analizy danych na podstawie niekompletnych pakietów informacji a także ze względu na ogromne, olbrzymie ilości danych zbieranych z dużej liczby urządzeń.
Dofinansowanie
Inwebit Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt. „Realizacja projektu badawczo-rozwojowego w celu opracowania metod i algorytmów niezbędnych do stworzenia nowoczesnego produktu BeeMonitor.” w ramach Dolnośląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa I: Przedsiębiorstwa i innowacje, Działanie 1.2. Innowacyjne przedsiębiorstwa.
Projekt realizowany jest od 1 marca 2019r. do 30 kwietnia 2020 r. na terenie województwa dolnośląskiego.
Numer projektu: RPDS.01.02.01-02-0083/17
Wartość projektu: 817 311,04 zł
Wkład Funduszy Europejskich: 545 042,64 zł
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnego systemu do zarządzania pasiekami pszczelimi BeeMonitor.